5104 zł brutto – średnia pensja w Polsce w czerwcu 2019

  Aktualności z rynku
  28 lipca 2019 (00:24)

Z ostatnich badań GUS-u wynika, że przeciętne wynagrodzenie Polaków pracujących w przedsiębiorstwach wyniosła 5104zł brutto (3700 zł netto) co dało lepszy wynik niż w analogicznym okresie 2018 roku o 5,3%. Poprawiła się również kwestia zatrudnienia, odnotowano wzrost zatrudnienia o 2,8% w stosunku do poprzedniego roku (6,39 mln zatrudnionych).

Badanie dotyczyło osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 10 osób. W Polsce ogólnie mamy 16,5 mln osób pracujących. W tym 6,39 mln pracuje w przedsiębiorstwach zatrudniających 10 i więcej pracowników zatem jest to badanie dotyczące ok. 40% aktywnie zawodowych Polaków. Powinniśmy mieć zatem dystans do tych wyników ponieważ nie odzwierciedlają faktycznego stanu zarobków w kraju. Ponadto statystyki mówią że 2/3 pracowników firm faktycznie zarabia poniżej średniej.

Wzrost wynagrodzenia – dobra wiadomość?

Pierwsza myśl po przeczytaniu hasła „wzrost wynagrodzenia” każdego z Nas jest pozytywna. Jednak nie zawsze wzrost płac oznacza dobrą wiadomość. Przede wszystkim kiedy wzrost jest spowodowany wysoką inflacją lub kiedy dochodzi do podwyższenia płac przy jednoczesnym wzroście bezrobocia.

Wystąpić może również sytuacja w której rośnie poziom wynagrodzeń ale w czasie niskiego poziomu wzrostu gospodarczego. W tym przypadku możemy podejrzewać że łączy się to ze wzrostem cen lub po prostu kosztów które muszą ponosić pracodawcy i pracownicy. Właśnie dlatego pożądanym zjawiskiem dla ekonomistów są umiarkowane i zrównoważone zmiany pozytywne.

Natomiast aktualny wzrost wiążę się prawdopodobnie z małej ilości potencjalnych kandydatów na pracowników, specjalistów przy jednoczesnym wysokim zapotrzebowaniu na nich.

Z drugiej strony wzrost płac nie jest dobrą wiadomością dla właścicieli przedsiębiorstw zatrudniających personel. Wzrost wynagrodzenia równa się przecież większym składkom (np. ZUS)

Zespół Shortcredit.pl