Idea Bank oraz Getin Noble Bank - kolejna fuzja na horyzoncie!

  Aktualności z rynku
  22 stycznia 2019 (00:04)

Polski rynek bankowy obiegła wiadomość o prawdopodobnej fuzji Idea Banku oraz Getin Noble Banku. Oba zarządy I rady nadzorcze potwierdziły plan fuzji I najprawdopodobniej wszystko rozegra sie w trzecim kwartale bieżącego roku.

Warto wspomnieć, że Leszek Czarnecki to główny akcjonariusz Getin Noble Banku, jest w posiadaniu 62% akcji tej placówki. Natomiast ilość akcji, które posiada Pan Czarnecki w Idea Banku to 9.8%.

Z oficjalnych doniesień wynika, że Po fuzji bank będzie działał pod nazwą Getin Noble Bank.

Pozostaje jeszcze czekać na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na synergie obu banków.

Potencjalną fuzję obu banków zapowiadano już wcześniej. Oba banki jakiś czas temu znalazły się w szeroko komentowanych tarapatach finansowych. W tle była też afera KNF.

Liczby:

Getin Noble Bank:

  • 1,4 mln klientów detalicznych
  • ok. 200 tys. klientów małych i średnich przedsiębiorstw
  • 441 oddziałów własnych
  • 231 oddziałów franczyzowych

Idea Bank:

  • 200 tys. klientów, przedsiębiorców
  • ok. 300 tys. klientów depozytowych detalicznych.
  • 3 oddziały własne, w tym 7 wielofunkcyjnych hubów

Główną prognozą po zrealizowaniu planu fuzji jest osiągnięcie 370 mln zł do 2021 roku a następnie rok w rok nowy bank będzie osiągał 180 mln zł rocznie.

Aby fuzja miała jak najlepszy rezultat niezbędne będzie połączenie systemów informatycznych, połączenia oddziałów. Mniej optymistyczną informacją jest redukcja etatów, która również może nastąpić.

Synergia sprawi, że nowo powstały Bank będzie mógł poszczycić się siódmą lub ósmą pozycją na polskim rynku pod względem wielkości z liczbą aktywów na poziomie 80 mln zł..

Zespół Shortcredit!