Jak bankowcy widzą branże fintech?

  Aktualności z rynku
  9 maja 2019 (19:10)

Na rynku finansowym w Polsce najmocniejszym ogniwem jest oczywiście sektor bankowy. Ale jakie podejście do branży Fintech mają przedstawiciele banków. Mastercard przeprowadził badanie dotyczące stosunku bankowców do Fintech.

Sektor bankowy za współpracą!

Badania wykazały, że banki są spokojne o swoja pozycje i maja dużą przewagę nad branżą fintech głównie ze względu na poniższe dane:

  • Rozpoznawalność – 72% ankietowanych uznało, że banki są dużo bardziej rozpoznawalne – wiążę się to na pewno z nakładami na marketing, szerszym zakresem działania i długą obecnością na rynku
  • Doświadczenie – banki to instytucje, które istnieją długo na rynku, personel jest zatem dobierany w taki sposób aby utrzymywać standard usług i zarządzania na najwyższym poziomie. Banki muszą podążać z duchem zmian, których było sporo na przestrzeni lat. Fintechy to natomiast nowe twory, niekiedy tworzone przez młodych ludzi, nie będące długo na rynku finansowym.
  • Wzbudzają większe zaufanie konsumentów – dwa powyższe aspekty składają się na większe zaufanie klientów. Banki to sprawdzone instytucje, znamy opinie na ich temat, wiemy jak działają i przede wszystkim nasze obawy o stratę gotówki są dużo mniejsze.

Badania pokazały że już 60 % instytucji z sektora bankowego korzysta z fintechów. Prognozy na najbliższe trzy lata to wzrost tej liczby do 77%. Bankowcy uważają, że fintechy dają możliwość rozwoju, poszerzenia oferty a tym samym pozyskania klientów.

Mimo obecnej przewagi i sytuacji na rynku finansów, 65% badanych uważa, że ok roku 2022 fintechy uzyskają na tyle mocna pozycję, że staną się realnym zagrożeniem dla dużych graczy.

Jakie są mocne strony fintechów? Jakie cechy je wyróżniają i dlaczego mogą stanowić zagrożenie?

  1. Przede wszystkim dynamika w biznesie, spryt i zwinność w działaniu.
  2. Fintechy stawiają na nowe technologie, dopasowują się do technologicznych trendów, stawiają na digitalizację.
  3. Kreatywność i przedsiębiorczość twórców nowych rozwiązań.

Ponad połowa pytanych stwierdza, że 10 % rynku finansowego opanowały fintechy. Dane liczbowe ze świata wg Mastercard przedstawiają się następująco:

- Ameryka Północna –ok 40% banków odczuwa konkurencje ze strony fintechów

- Azja –25% banków odczuwa zagrożenie

- Europa – 22% instytucji bankowych czuje, że fintechy stanowią mocną konkurencję

Perspektywy na przyszłość:

  • Dyrektywa PSD2 pozwoli bankom na więcej, przede wszystkim szacuje się, że dwa razy więcej znanych placówek wcieli sporo nowości opartych na otwartej bankowości
  • Podwoi się ilość banków, które wejdą we współpracę z fintechami.
  • O 50% ma również wzrosnąć ilość placówek, które w perspektywie 3 lat rozwiną nowe formy autoryzacji płatności.

Zespół Shortcredit!