
lis
Mechanizm podzielonej Płatności obowiązkowy od 1 listopada!
Aktualności z rynku
16 listopada 2019 (21:06)- Od 01.11.2019 r. został wprowadzony obowiązek realizowania mechanizmu podzielonej płatności dla każdej faktury powyżej 15 tysięcy zł brutto, na której znajdują się towary i usługi wrażliwe ( palia, stal, węgiel itd.. – powstała lista produktów które obejmuje Mechanizm Podzielonej Płatności)
- Obowiązkowy Mechanizm Podzielonej Płatności ma przeciwdziałać wszelkiego rodzaju oszustwom podatkowym, oszustwom VAT.
- Podatnicy którzy korzystają z mechanizmu dobrowolnie oraz obowiązkowo od 1 listopada mogą korzystać z ułatwień w stosowaniu MPP.
Poniżej komentarz ministra finansów Jerzego Kwiecińskiego odnośnie MPP:
„Funkcjonujący od ponad roku mechanizm podzielonej płatności okazał się skuteczną ochroną dla uczciwych podatników w eliminowaniu oszustw w VAT. Dlatego jestem pewien, że obowiązkowa postać mechanizmu zminimalizuje ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem”
Mechanizm Podzielonej Płatności od 1 listopada stał się obowiązkowy. Dotyczy on głównie towarów i usług dotychczas objętych odwrotnym obciążeniem czyli przeniesieniem zobowiązania do rozliczenia podatku VAT ze sprzedawcy na kupującego. MPP ma za zadanie wyeliminowanie wszystkich zagrożeń związanych z nadużyciami i oszustwami. Ta zmiana to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla państwowego budżetu przed nieodprowadzaniem VAT przez dostawców. Odbiorców zaś uchronią od schematów wyłudzania podatku oraz sprawi, że wszystkie transakcje będą pewniejsze i bezpieczniejsze.
Towary objęte obowiązkowym MPP:
- paliwa,
- stal, wyroby stalowe,
- złom, odpady,
- metale szlachetne (np. złoto, srebro) i nieszlachetne (np. miedź),
- folię stretch,
- tablety, smartfony, konsole,
- usługi budowlane,
- części i akcesoria do pojazdów silnikowych,
- węgiel i produkty węglowe,
- maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części i akcesoria.
Są również inne transakcje, które nie zostały wyszczególnione powyżej. Załącznik nr. 15 do ustawy VAT zawiera szczegółową listę towarów i usług objętych obowiązkowym mechanizmem.
MPP należy zastosować w przypadku poniższych warunków:
- wartość brutto na fakturze za wykonana usługę lub towar przekracza kwotę 15 tys. zł
- wystarczy, że jedna pozycja spośród wielu na fakturze będzie towarem lub usługą ujętą w wykazie towarów lub usług wrażliwych
- kupujący i sprzedający są podatnikami VAT
Ważne kwestie:
- Jeżeli wartość faktury nie przekracza kwoty 15 tyś. Zł brutto, taka faktura będzie rozliczana na ogólnych zasadach.
- Na każdej fakturze do której będzie zastosowany MPP musi być umieszczona adnotacja – „Mechanizm podzielonej płatności” – jest to informacja dla odbiorcy o obowiązku zastosowania go, czyli za pomocą specjalnego przelewu.
- Za niezastosowanie się do przepisów takich jak notka na fakturze lub brak zapłaty w formie MPP, będą nakładane sankcje w podatku VAT - kara w wysokości 30% kwoty podatku widniejącego na fakturze. W przypadku podatku dochodowego karą może być brak możliwości wliczenia wydatku do kosztów przychodu. Inne kary są opisane w Kodeksie karnym skarbowym.
- Wszyscy czynni VAT-owcy, dostarczający lub kupujący towary z kategorii wrażliwych (zał. 15 ustawy VAT) będą zobowiązani do założenia konta firmowego w banku. Operacje objęte MPP muszą być realizowane przez rachunki rozliczeniowe założone dla Działalności gospodarczej czyli firmowe.
Ułatwienia dla podatników stosujących MPP dobrowolnie lub obowiązkowo:
- Możliwość płacenia należności z rachunku VAT nie tylko za podatek VAT ale także za akcyzę, cło, VAT od importu oraz ZUS
- Możliwość zastosowania MPP w przypadku wystawianych zaliczek przed wystawieniem ostatecznej faktury
- Realizowania płatności przelewem używając komunikatu jednorazowo za kilka faktur
- Używania mechanizmu w przypadku wzajemnych kompensat i potrąceń
Podstawa prawna
Więcej szczegółów w Ustawie z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1751).
Zespół Shortcredit!