Płatność gotówką coraz mniej popularna – czy operacje bezgotówkowe całkowicie zdominują rynek?

  Aktualności z rynku
  27 lipca 2019 (23:43)

Badanie przeprowadzone przez TNS Kantar pozwoliło określić, że prawie połowa klientów banków kupuje online. 63% badanych odpowiedziało, że korzysta z płatności bezgotówkowych.

Z miesiąca na miesiąc, z roku na rok umacnia się pozycja transakcji bezgotówkowych w Polsce. Gołym okiem widać jak nowoczesne technologie wdrażają coraz to nowe rozwiązania, rynek fintech prężnie się rozwija, co za tym idzie w przeciągu 5 lat możemy się spodziewać dominacji transakcji bezgotówkowych. Według przeprowadzonych badań, zanotowano wzrost o 19% transakcji bezgotówkowych do kwoty 10 zł. 28% - o tyle więcej wykonano transakcji w przedziale od 10 do 50zł.

Co na to Polacy?

Według zebranych danych ponad 80% klientów banków uważa, że płacenie kartą jest dużo szybsze i wygodne. 31% Polaków mając do wyboru gotówkę lub kartę, wybierze pierwszą opcję. Mimo wszystko banki wydają coraz więcej kart. Pod koniec 2018 roku wydano ponad 41 mln kart a przeciętny „Kowalski” wykonał ponad 100 transakcji kartą.

Rozwój transakcji bezgotówkowych W Polsce – liczby

  • Ilość terminali w Polsce – ok. 800 tysięcy
  • Ilość terminali w stosunku do poprzedniego roku w analogicznym okresie – 20%.
  • Według 59% Polaków skarży się na sytuacje w których nie mogą skorzystać z terminalu płatniczego. Terminali wciąż za mało!
  • Średnia liczba transakcji kartą w 4 kwartale 2018 – 4,58 mln
  • Średnia liczba transakcji kartą w 4 kwartale 2017 – 4,06 mln

Podniesienie limitu płatności zbliżeniowych

Na rok 2020 planowane jest wdrożenie limitu płatności zbliżeniowych do kwoty 100 zł bez wpisywania PINu. Pozostaje tylko poczekać na Mastercard oraz Visa – muszą oni wprowadzić dodatkowe zabezpieczenia w związku z podniesieniem limitu. To kolejny krok w stronę konsumentów, wyjście naprzeciw potrzebom, dbałość o ich bezpieczeństwo - to również pokazuje jak bardzo rozwija się proces płatności bezgotówkowych. Bezpieczeństwo użytkowników kart to zdecydowany priorytet. Banki starają się zredukować do zera próby wszelkich wyłudzeń czy kradzieży

Zespół Shortcredit!