5 podstawowych powodów przez, które wniosek zostaje odrzucony przez pożyczkodawce

  Porady pożyczkowe
  20 listopada 2019 (18:52)

Czasami po wysłaniu wniosku o pożyczkę okazuje się że nasza prośba o przyznanie zobowiązania została odrzucona. Przyczyną mogą być drobne błędy, pomyłki lub niespełnienie kryteriów stawianych przez pożyczkodawcę. W dalszej części artykułu zostaną wyjaśnione najczęstsze błędy, które decydują o odrzuceniu wniosku.

Firmy pożyczkowe są w Polsce bardzo popularne. Klienci wybierają pożyczkodawców często ze względu na szybki, nieskomplikowany proces wnioskowania z minimalną ilością formalności. Mimo wszystko nawet firmy pożyczkowe maja swoje wymagania, które należy spełnić by móc pomyślnie wnioskować o gotówkę.

Tak naprawdę większość pożyczkodawców zgadza się co do warunków otrzymania zobowiązania. Przede wszystkim wnioskuacy powinien być obywatelem Polski, powinien posiadać telefon komórkowy, adres e-mail oraz konto w banku. Oczywiście do wnioskowania potrzebny jest dowód osobisty.

Jakie zatem błędy prowadzą do otrzymania odmowy zaakceptowania wniosku

  • Przelew weryfikacyjny – pierwszym powodem jest wykonanie błędnego przelewu weryfikacyjnego lub w ogóle brak jego realizacji. Firmy wymagają przelewu weryfikacyjnego ze względu na bezpieczeństwo. W ten sposób sprawdzają wiarygodność klienta oraz zgodność danych,
  • Pełnoletniość – drugi powód to wnioskowanie osoby niepełnoletnie. Firmy pożyczkowe podają widełki wiekowe, które muszą być spełnione. Przeciętna kryteria to widełki 21 a 70 lat. Rzadko się zdarza, że firmy udzielają pożyczek klientom mającym mniej niż 20 lat. Dlaczego? Jest to grupa wiekowa bardziej ryzykowna. Brak historii kredytowej, brak umowy o prace, brak stałych dochodów. Do grupy większego ryzyka należą również emeryci. Pożyczkodawcy w obawie przed nieterminowymi spłatami rzadziej udziela pożyczek osobom po 70-tce
  • Błędne wypełnienie wniosku – do odrzucenia wniosku dochodzi bardzo często przez małe ale istotne błędy podczas wypełniania wniosku takie jak literówki, niezgodne informacje. Wystarczy popełnić błąd we wpisywaniu nazwiska i wniosek jest rozpatrzony negatywnie
  • Brak zdolności kredytowej – pożyczkodawcy starają się zabezpieczyć przed klientami, którzy mogą mieć problem z późniejszą spłatą długu dlatego jeżeli wnioskujący nie ma dochodów lub są one zbyt małe, pożyczkodawca może stwierdzić, że nie będzie on w stanie spłacić zobowiązania. Firmy pożyczkowe często wymagają zaświadczenia o dochodach lub niekiedy warunkiem jest kontakt z pracodawcą klienta. Czasem jednak może wystarczyć wyciąg bankowy. Jeżeli kwota, jest zbyt duża i pożyczkodawca może odrzucić wniosek i proponuje mniejszą kwotę
  • Krajowy Rejestr Dłużników – klienci są przez większość pożyczkodawców sprawdzana w KRD, BIK, BIG. Jeżeli wnioskujący widnieje w którejś z tych baz, automatycznie nie ma szans na uzyskanie gotówki.

Jak sprawdzić czy jestem w KRD? – figurowanie w bazach dłużników

Zdecydowana większość pożyczkodawców przed wydaniem decyzji pożyczkowej sprawdza potencjalnego klienta w różnych bazach, takich jak BIK, BIG czy KRD. Figurowanie w bazach.

Zatem by być pewnym, że pożyczkodawca zaakceptuje wniosek, warto się upewnić czy spełniamy wszystkie kryteria i czy wniosek jest wypełniony bezbłędnie.

Zespół Shortcredit!