Karta kredytowa - podstawy, które warto znać!

  Porady pożyczkowe
  4 marca 2019 (23:38)

Karta kredytowa – co powinieneś wiedzieć.

Karta kredytowa jest narzędziem płatniczym często wybieranym przez Polaków. Są to plastikowe karty wydawane przez banki. Na każdej z nich jest określony limit kredytowy z którego możemy korzystać. Wybór karty kredytowej jest często determinowany niskimi kosztami usługi oraz wygodne rozwiązanie płatnicze ( oprocentowanie kredytu konsumenckiego nie może przekroczyć 10%).

Działanie karty kredytowej.

Działanie karty kredytowej nie jest wcale skomplikowane. Mówiąc w skrócie, klient podejmuje decyzję, udaje się do banku i tam w porozumieniu z konsultantem ustalają limit kredytowy. Limit kredytowy to inaczej ilość pieniędzy jaką klient pożyczy od banku w ramach usługi karty kredytowej. W przypadku wykorzystania wszystkich środków nastepuje zablokowanie karty i klient musi spłacić minimalną kwotę, która odblokuje dalsze korzystanie z karty. Istnieje możliwość zwiększenia limitu. W tym wypadku należy uda się do placówki banku osobiście lub skorzystać z opcji internetowej.

Wyrobienie karty kredytowej trwa ok. dwa tygodnie.

„Kredytówka” jest dobrym rozwiązaniem dla osób mających częste zwiększone wydatki lub różne wahania wydatków. Wtedy karta kredytowa staje się alternatywą dla kilku różnych, innych zobowiązań. Jeżeli jednak wydatki będą bardzo wysokie i sporadyczne karta kredytowa nie jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku zalecane są kredyty lub pozyczki pozabankowe. Ranking takich pożyczek znajdziemy na stronie shortcredit.pl.

Wygląd „kredytówki”

Kształtem i wielkością nie odbiega od standardowej karty miejskiej czy karty multisport. Awers karty zawiera imię i nazwisko posiadacza, datę ważności, znak firmowy banku wydającego oraz numer karty. Dla przykładu, najbardziej popularne w Polsce czyli Visa i MasterCard mają numer składający się z 16 cyfr. Na rewersie znajdziemy kod CVV lub CVC. Za górze karty widoczny jest pasek magnetyczny natomiast poniżej jest umieszczony hologram. Ponadto są jeszcze dane banku oraz numer telefonu.

Spłata

Istnieją dwie możliwości spłaty długu: Spłata w okresie bezodsetkowym – Oznacza to uregulowanie zadłużenia przez klienta w okresie ustalonym i podanym przez bank. Zwykle jest to miesiąc lub dwa. Okres spłaty zaczyna się w dniu, który był ustalony w umowie a nie podczas pierwszego użycia karty. Wybierając opcje bezodsetkową wypłaty gotówki w bankomatach są płatne gdyż ta opcja nie obejmie transakcji gotówką. Drugą opcją jest spłata ratalna. Dług jest rozkładany na raty i wtedy obejmują klienta odsetki. Spłata odbywa się przede wszystkim w bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu na swój rachunek odnajdujemy zakładkę z kartą kredytową i dokonujemy spłaty zadłużenia.

Koszty użytkowania karty kredytowej:

Na początku warto zauważyć, że według ustawy antylichwiarskiej oprocentowanie kredytu na karcie kredytowej nie może przekroczyć 10%.

Natomiast podstawowe opłaty to:

  • Opłata za wydanie karty (stała, jednorazowa opłata ustalana przez bank)
  • Opłata karna za nieosiągnięcie minimalnych obrotów na karcie (miesięczna lub roczna)
  • Oprocentowanie środków z których korzysta klient
  • W przypadku wypłacenia gotówki z bankomatu – opłata gotówkowa
  • Wśród pozostałych kosztów jest intercharge czyli koszt transakcji kartą.

Oprocentowanie kredytówki. Jaką kwotę będę musiał spłacić gdy grce period upłynie?

Kwestia oprocentowania ma istotne znaczenie dla klientów, którzy wybrali drugą opcję spłacania a więc obejmują ich również odsetki. Niestety spłacając większą częśc zadłużenia podczas grace period, odsetki będą naliczane i tak od całej pożyczonej kwoty a nie kwoty pozostałej.

Dla przykładu, jeżeli klient banku pożyczył 1000 zł. Według umowy okres bezodsetkowy trwa 1 miesiąc od dnia pierwszego wyciągu. Jeżeli w połowie miesiaca spłacił 700zł i nie zdążył spłacić reszty w grace period to odsetki będą naliczane od 1000 zł a nie od 300 zł, które zostąły do spłaty.

Rezygnacja z karty

Wypowiadając umowę z bankiem należy udać się do placówki osobiście lub wysłać rezygnację z karty kredytowej pocztą. Musi być to list polecony wraz z potwierdzeniem. W banku potrzebny będzie dowód osobisty natomiast jeżeli wypowiemy umowę listownie, skontaktuje się z nami konsultant aby zweryfikować prawdziwość wypowiedzenia umowy. Umowa kończy się po 30 dniach od otrzymania listu przez bank. Oczywistym jest, że należy spłacić całe zadłużenie przed zamknięciem karty. Wypowiedzenie musi zawierać takie dane jak: dane osobowe, numer i seria dowodu tożsamości, wszystkie dane karty, miejscowość, datę, podpis. Cały list musi być skonstruowany zgodnie z obowiązującymi formułami np. „Wypowiadam umowę dotyczącą przyznanego limitu kredytowego oraz korzystanie z karty kredytowej…” Warto jest się upewnić czy list dotarł do placówki i bank zajął się sprawą aby nie doszło do dalszego naliczania. Dlatego należy wykonać telefon na infolinię banku i skonsultować sprawę z pracownikiem banku.

Kiedy opłaca się posiadać kartę kredytową?

Przede wszystkim karta kredytowa jest dla klientów którzy często by z niej korzystali i jednocześnie spłacali dług w okresie bezodsetkowym. W rzadnym innym wypadku nie jest to opłacalne. Jeżeli mamy większe wydatki i nie dotrzymujemy terminu spłaty może warto zastanowić się nad kredytem lub skorzystać z usług firm pożyczkowych online lub stacjonarnie. Jeżeli często używamy kredytówki ale ciężko nam spłacać dług w terminie to możemy wpaść w spiralę długu, która może być dla nas bolesna finansowo.

Ciekawostką jest, że korzystanie z karty kredytowe pozytywnie wpływa na naszą zdolność kredytową, pod warunkiem, że spłacamy ją na bierząco bez rzadnych opóźnień. Natomiast z drugiej strony, fakt posiadania karty kredytowej niestety obniża zdolność kredytową.

Alternatywnym rozwiązaniem są karty wydawane przez instytucje pozabankowe związanych z rynkkiem fintech. Firmy pożyczkowe wydają coś w rodzaju pożyczki ratalnej z określoną kwotą na karcie.

Zespół Shortcredit!