Rezygnacja z pożyczki? Jak odstąpić od umowy?

  Porady pożyczkowe
  1 grudnia 2019 (19:36)

Zdarza się, że powodem skorzystania z ofert pożyczkodawców jest pochopna, nieprzemyślana decyzja. Czasami plany finansowe ulegają zmianie, nagle polepsza się nasz stan gotówki w portfelu. Lub doczytujemy się w umowie warunków, które jednak nam nie odpowiadają. To zbiór powodów, które mogą popchnąć nas do decyzji o rezygnacji z pożyczki. Jednak czy jest to możliwe? Jakie konsekwencje może wywołać rezygnacja? W jaki sposób to zrobić?

Kiedy możemy zrezygnować z pożyczki?

Wedle prawa, każdy kredytobiorca, który zdecydował się na kredyt konsumencki do 255550 zł może odstąpić od umowy pożyczki w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Te dwa tygodnie to okres w którym należy złożyć oświadczenie do pożyczkodawcy z treścią o rezygnacji. Nie musimy podawać przyczyn odstąpienia od umowy.

Niektóre firmy pozwalają na rezygnację w ciągu 3 tygodni, inne dają jeszcze więcej czasu na ewentualne decyzje. Dwa tygodnie to okres minimalny, jaki może być ujęty na umowie.

Jeżeli wyślemy formularz po ustalonym w umowie okresie rezygnacyjnym, niestety będziemy zmuszeni przyjąć pożyczkę na warunkach zawartych w umowie. Jeżeli okaże się, że powodem naszej rezygnacji miał być problem ze spłatą i harmonogramem zawsze możemy poprosić pożyczkodawcę o przedłużenie terminu spłaty.

Jeśli jednak formularz z rezygnacją zostanie wysłany w odpowiednim terminie, pożyczkodawca nie będzie miał prawa do podważań naszej decyzji a my będziemy musieli oddać całą pożyczona kwotę w ciągu 30 dni od daty złożenia formularza z oświadczeniem o odstąpieniu umowy.

Jak odstąpić od umowy pożyczki?

Jeśli zdecydowaliśmy się odstąpić od umowy, musimy wypełnić formularz, którego wzór możemy znaleźć w umowie jaką zawarliśmy z pożyczkodawcą lub musimy sporządzić takie pismo samodzielnie w tytule pisząc „Odstąpienie od umowy”. W formularzu muszą znaleźć się takie dane jak:

 • nasze dane osobowe
 • oświadczenie, które jednoznacznie wskazuje, że odstępujemy od pożyczki
 • datę zawarcia umowy pożyczki
 • numer umowy
 • datę otrzymania pieniędzy (wpłynięcie na konto)
 • kwota o która wnioskowaliśmy,
 • okres na jaki została zawarta umowa
 • powołanie się na 5 rozdział Ustawy o kredycie konsumenckim.

Skutki rezygnacji

Odstąpienie od umowy w odpowiednim terminie nie niesie za sobą konsekwencji. Jedyne skutki to oczywiście zwrot pożyczki w ciągu 30 dni. Pożyczkodawca nie ma prawa obarczyć nas kosztami związanymi z rezygnacją.

Czy można reklamować pożyczkę jeżeli wystąpiły niezgodności w umowie?

Jeżeli otrzymaliśmy gotówkę na odrębnych warunkach niż te, które są zawarte w umowie możemy złożyć reklamacje. Forma w jakiej musi być dokonana to list, wiadomość elektroniczna lub ustna. Firma pożyczkowa jest zobowiązana odpowiedzieć na reklamacje listownie bądź elektronicznie jeżeli wyrazimy na to zgodę. Formularz reklamacyjny również jest udostępniany przez kredytodawców natomiast jeżeli chcemy bądź musimy sporządzić go sami, warto by znalazły się tam takie informacje jak:

 • dane osobowe
 • dane umowy – numer umowy pożyczki
 • termin zawarcia umowy
 • opis zdarzenia lub sytuacji, które są podstawą do reklamacji – dotyczące świadczenia usług przez pożyczkodawcę
 • dokumenty, będące dowodem na niezgodności
 • oczekiwane żądania do pożyczkodawcy w związku z popełnionymi błędami

Warto po sporządzeniu wniosku reklamacyjnego przyjrzeć się mu raz jeszcze i zweryfikować podstawność naszych roszczeń. Może się zdarzyć że nasze wątpliwości wynikają z braku znajomości umowy lub po prostu niedoczytania.

Jednym z ważniejszych rzeczy jest oczywiście posiadanie dowodów, które jednoznacznie stwierdzą, że warunki na które przystaliśmy nie zgadzają się z otrzymanym produktem lub usługą.

Rezygnacja z zakupu na raty

Może się zdarzyć, że zechcemy zrezygnować z zakupu towaru, który mamy spłacać w ratach. Kupującego również obowiązuje dwutygodniowy okres na odstąpienie od umowy zakupu ratalnego. Jeżeli wniosek zostanie złożony będziemy zobowiązani zwrócić zapakowany i nienaruszony produkt

Zespół Shortcredit!