RRSO w pigułce!

  Porady pożyczkowe
  13 kwietnia 2019 (13:31)

RRSO jest skrótem od pełnej nazwy Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który pokazuje jaki będzie koszt pożyczki lub kredytu w odniesieniu do jednego roku. W przypadku zaciągnięcia pożyczki na okres dłuższy lub krótszy niż 1 rok, wskaźnik ten może nie być miarodajny.

RRSO jest często uważane za parametr mierzący atrakcyjność oferty pożyczkowej. Jest przyjęte, że jeżeli RRSO jest mniejsze, to koszt pożyczki będzie mniejszy.

Wskaźnik ten jest obowiązkowym elementem oferty pożyczkodawcy i musi on zostać przestawiony konsumentowi.

Aby obliczyć RRSO, najlepiej jest korzystać z suwaków znajdujących się w każdym kalkulatorze pożyczki na stronach pożyczkodawców. Przesuwając suwak, tym samym wybierając pożyczkę kalkulator automatycznie wyliczy rzeczywistą roczna stopę oprocentowania. Istnieje również wzór według którego możemy obliczyć RRSO samodzielnie jednak będzie to na pewno bardziej czasochłonne gdyż trzeba poznać wszystkie parametry, konstrukcja wzoru również nie należy do najprostszych, jednak osoby lubiące matematyczne wzory mogą z niego bez obaw korzystać. Możemy również skontaktować się z infolinią pożyczkodawcy i poprosić konsultanta o wyliczenie kosztów.

RRSO nie jest jednak jedynym czynnikiem stanowiącym o koszcie zobowiązania. Koszt pozyczki jest również uzależniony od:

  • okresu pożyczki
  • oprocentowania nominalnego
  • wysokości rat
  • typu rat
  • ubezpieczenia pożyczki
  • dodatkowych opłat

Zespół Shortcredit!